Unit 4, Lesson 1, Grade 1 icon
Unit 4, Lesson 1

Compare the efficiency of counting by ones and counting by tens.

EngageNY 60 min(s)

In this lesson, students are presented with a collection of 20 to 40 items. They discuss and decide how to count the items and then compare the efficiency of counting individual ones with counting tens and ones. Through this exploration, students come to understand the utility of ten as a unit, both as a method for counting and for efficiently recording a given number.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.