3, Lesson 30, Unit 4, Grade 2, EngageNY icon
Application Problem

How much did Eli spend?

Lesson 30. Unit 4. Grade 2 EngageNY

EngageNY6 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 30, Unit 4, Grade 2. Eli spent 87 cents for a notebook and 38 cents for a pencil. How much money did he spend in all? Direct students to draw both a tape diagram and chip model. Then, have students use both the totals below and new groups below methods to solve this problem. When students have finished, have them share their work with a partner, using place value language to relate their work to their drawings.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.