4, Lesson 13, Unit 1, Grade 3, EngageNY icon
Application Problem

Buying video games

Lesson 13. Unit 1. Grade 3 EngageNY

EngageNY5 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 13, Unit 1, Grade 3. Mark spends $16 on 2 video games. Each game costs the same amount. Find the cost of each game. This problem reviews equal groups division from Lesson 12 where the unknown is the number of objects in each group.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.

Other Application Problems related to this standard

Other activities you might be interested in