2, Lesson 20, Unit 1, Grade 3, EngageNY icon
Application Problem

How much does Nina spend?

Lesson 20. Unit 1. Grade 3 EngageNY

EngageNY8 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 20, Unit 1, Grade 3. Red, orange, and blue scarves are on sale for $4 each. Nina buys 2 scarves of each color. How much does she spend altogether? This problem reviews multiplication using units of 4. It also leads into Problem 1 of the Concept Development.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.

Other Application Problems related to this standard

Other activities you might be interested in