Unit 1, Lesson 20, Grade 3 icon
Unit 1, Lesson 20

Solve two-step word problems involving multiplication and division and assess the reasonableness of answers

EngageNY 60 min(s)

In this lesson, students solve two-step word problems involving the four operations. (For example, "Red, orange, and blue scarves are on sale for $4 each. Nina buys 2 scarves of each color. She also buys a hat that costs $4. How much does she spend altogether?") As they work through each part of a problem, they use tape diagrams in order to see the relationships among quantities and determine the best operation to use.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.