3, Lesson 8, Unit 1, Grade 4, EngageNY icon
Application Problem

Buying motor vehicles

Lesson 8. Unit 1. Grade 4 EngageNY

EngageNY6 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 8, Unit 1, Grade 4. Jose's parents bought a used car, a new motorcycle, and a used snowmobile. The car cost $8,999. The motorcycle cost $9,690. The snowmobile cost $4,419. About how much money did they spend on the three items?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.