4, Lesson 18, Unit 3, Grade 4, EngageNY icon
Application Problem

How much is one pound of oranges?

Lesson 18. Unit 3. Grade 4 EngageNY

EngageNY7 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 18, Unit 3, Grade 4. Malory's family is going to buy oranges. The Grand Market sells oranges at 3 pounds for 87 cents. How much does 1 pound of oranges cost at Grand Market? This Application Problem reviews division with a remainder in the tens from Lesson 17.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.