3, Lesson 7, Unit 3, Grade 4, EngageNY icon
Application Problem

Selling t-shirts

Lesson 7. Unit 3. Grade 4 EngageNY

EngageNY10 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 7, Unit 3, Grade 4. The basketball team is selling T-shirts for $9 each. On Monday, they sold 4 T-shirts. On Tuesday, they sold 5 times as many T-shirts as on Monday. How much money did the team earn altogether on Monday and Tuesday? Extend the Application Problem for students above grade level with open-ended questions, such as the following: What might be an explanation for the large difference in T-shirt sales between Monday and Tuesday?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.