4, Lesson 8, Unit 3, Grade 4, EngageNY icon
Application Problem

Mailing a package and a letter

Lesson 8. Unit 3. Grade 4 EngageNY

EngageNY8 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 8, Unit 3, Grade 4. Andre buys a stamp to mail a letter. The stamp costs 46 cents. Andre also mails a package. The postage to mail the package costs 5 times as much as the cost of the stamp. How much does it cost to mail the package and letter?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.