4, Lesson 39, Unit 5, Grade 4, EngageNY icon
Problem Set

Problem Set

Lesson 39. Unit 5. Grade 4 EngageNY

EngageNYVaries

This Problem Set is a part of the Lesson 39, Unit 5, Grade 4. In this lesson, students begin applying their knowledge of multiplicative comparison in context. They make connections between models and equations to solve word problems involving mixed numbers, in problems such as "Jennifer bought 3 times as much meat on Saturday as she did on Monday. If she bought 1 1/2 pounds on Monday, what is the total amount of meat bought for the two days?"

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.