Unit 6, Lesson 16, Grade 4 icon
Unit 6, Lesson 16

Solve word problems involving money

EngageNY 60 min(s)

In this lesson, students continue their work with money, solving word problems involving all four operations. (For example, "Jack has 2 quarters and 7 dimes. Jim has 1 dollar, 3 quarters, and 6 pennies. How much money do they have together?") They use two different strategies - one for addition and subtraction, and another for multiplication and division - and express their answers as decimal numbers.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.