3, Lesson 12, Unit 1, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

How much does Patty spend?

Lesson 12. Unit 1. Grade 5 EngageNY

EngageNY8 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 12, Unit 1, Grade 5. Patty buys 7 juice boxes a month for lunch. If one juice box costs $2.79, how much money does Patty spend on juice each month? Use an area model to solve. Extension: How much will Patty spend on juice in 10 months? In 12 months?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.