4, Lesson 13, Unit 1, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

Placing the decimal point

Lesson 13. Unit 1. Grade 5 EngageNY

EngageNY7 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 13, Unit 1, Grade 5. Louis buys 4 chocolates. Each chocolate costs $2.35. Louis multiplies 4 235 and gets 940. Place the decimal to show the cost of the chocolates, and explain your reasoning using words, numbers, and pictures. This Application Problem requires students to estimate 4 $2.35 in order to place the decimal point in the product.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.