4, Lesson 18, Unit 2, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

How much does a DVD cost?

Lesson 18. Unit 2. Grade 5 EngageNY

EngageNY6 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 18, Unit 2, Grade 5. Sandra bought 38 DVD movies for $874. Give an estimate of the cost of each DVD movie. This Application Problem is a review of Lesson 17, which focused on estimation of a three-digit whole by a two-digit divisor. In this lesson, students estimate the division of a four-digit number by a two-digit divisor.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.