4, Lesson 13, Unit 4, Grade 5, EngageNY icon
Problem Set

Problem Set

Lesson 13. Unit 4. Grade 5 EngageNY

EngageNY10 min(s)

This Problem Set is a part of the Lesson 13, Unit 4, Grade 5. In this lesson, students begin understanding fraction by fraction multiplication by multiplying unit fractions. They will fold paper to model the multiplication. For example, they will determine the fraction of a pan of crispy rice treats sent to school if Jan has 1/3 of a pan of treats and sends 1/2 of the treats to school.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.