5, Lesson 21, Unit 4, Grade 5, EngageNY icon
Problem Set

Problem Set

Lesson 21. Unit 4. Grade 5 EngageNY

EngageNY10 min(s)

This Problem Set is a part of the Lesson 21, Unit 4, Grade 5. In this lesson, students begin reasoning about the size of products when quantities are multiplied by one. They relate their previous work with equivalent fractions to interpreting multiplication by n/n as multiplication by 1. For example, 2/2 of 3/4 is 6/8, which is equivalent to 3/4.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.