4, Lesson 7, Unit 4, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

How many boxes of each flavor?

Lesson 7. Unit 4. Grade 5 EngageNY

EngageNY5 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 7, Unit 4, Grade 5. Mr. Peterson bought a case (24 boxes) of fruit juice. One-third of the drinks were grape, and two-thirds were cranberry. How many boxes of each flavor did Mr. Peterson buy? Show your work using a tape diagram or an array.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.