4, Lesson 26, Unit 6, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

Buying fruit

Lesson 26. Unit 6. Grade 5 EngageNY

EngageNY5 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 26, Unit 6, Grade 5. The market sells watermelons for $0.39 per pound and apples for $0.43 per pound. Write an expression that shows how much Carmen spends for a watermelon that weighs 11.5 pounds and a bag of apples that weighs 3.2 pounds.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.

Other Application Problems related to this standard

Other activities you might be interested in