4, Lesson 9, Unit 6, Grade 5, EngageNY icon
Application Problem

Application Problem

Lesson 9. Unit 6. Grade 5 EngageNY

EngageNY5 min(s)

This Application Problem is a part of the Lesson 9, Unit 6, Grade 5. Maggie spent $46.20 to buy pencil sharpeners for her gift shop. If each pencil sharpener costs 60 cents, how many pencil sharpeners did she buy? Solve by using the standard algorithm.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.