Unit 4, Lesson 13, Grade 5 icon
Unit 4, Lesson 13

Multiply unit fractions by unit fractions.

EngageNY 60 min(s)

In this lesson, students begin understanding fraction by fraction multiplication by multiplying unit fractions. They will fold paper to model the multiplication. For example, they will determine the fraction of a pan of crispy rice treats sent to school if Jan has 1/3 of a pan of treats and sends 1/2 of the treats to school. Then they will solve similar problems by drawing a rectangular fraction model.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.