10, Lesson 8, Unit 2, Grade 6, OpenUp icon
Problem Set

Practice Problems

Lesson 8. Unit 2. Grade 6 Open Up Resources

Open Up ResourcesVaries

This Problem Set is a part of the Lesson 8, Unit 2, Grade 6. Practice Problems: In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold. The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.