7, Lesson 5, Unit 3, Grade 6, OpenUp icon
Problem Set

Practice Problems

Lesson 5. Unit 3. Grade 6 Open Up Resources

Open Up ResourcesVaries

This Problem Set is a part of the Lesson 5, Unit 3, Grade 6. Compare speeds and prices by calculating rates per 1, and use language like "meters per minute" and "dollars per pound." Explain orally and in writing that if two ratios have the same rate per 1, they are equivalent ratios. Let's compare some speeds and some prices.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.