7, Lesson 9, Unit 3, Grade 6, OpenUp icon
Problem Set

Practice Problems

Lesson 9. Unit 3. Grade 6 Open Up Resources

Open Up ResourcesVaries

This Problem Set is a part of the Lesson 9, Unit 3, Grade 6. This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice? Explain or show your reasoning. A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. For each question, explain or show your reasoning. How many copies can it print in 10 minutes?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.