4, Lesson 21, Unit 4, Grade 6, EngageNY icon
Instructional Activity

Example

Lesson 21. Unit 4. Grade 6 EngageNY

EngageNY13 min(s)

This Instructional Activity is a part of the Lesson 21, Unit 4, Grade 6. Look at Example 1 with your group. Determine the cost for various numbers of pizzas, and also determine the expression that describes the cost of having pizzas delivered. Pizza Queen has a special offer on lunch pizzas: $4 each. They charge $2 to deliver, regardless of how many pizzas are ordered.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.