8, Lesson 3, Unit 4, Grade 6, OpenUp icon
Problem Set

Practice Problems

Lesson 3. Unit 4. Grade 6 Open Up Resources

Open Up ResourcesVaries

This Problem Set is a part of the Lesson 3, Unit 4, Grade 6. Write a multiplication equation and a division equation that the given diagram could represent. Mai has $36 to spend on movie tickets. Each movie ticket costs $4.50. How many tickets can she buy? Write a multiplication equation and a division equation to represent this situation. Find the answer. Draw a diagram, if needed. Use the multiplication equation to check your answer.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.

Other Problem Sets related to this standard

Other activities you might be interested in