. Grade 6, Illustrative icon
Task

Price per pound and pounds per dollar

Illustrative MathematicsVaries

This task could be used by teachers to help students develop the concept of unit rates. Its purpose is to help students see that when you have a context that can be modeled with a ratio and associated unit rate, there is almost always another ratio with its associated unit rate (the only exception is when one of the quantities is zero), and to encourage students to flexibly choose either unit rate depending on the question at hand. Item (d) admits many different answers and is intended to prompt a teacher-facilitated discussion of different student strategies (and so should likely be removed or reworded for assessment purposes, depending on the type of assessment involved). A productive discussion could develop around side-by-side comparisons of strategies that apply Alberto's rate and strategies that apply Beth's rate.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.