Unit 1, Lesson 19, Grade 6 icon
Unit 1, Lesson 19

Comparison Shopping--Unit Price and Related Measurement Conversions

EngageNY 45 min(s)

Students solve problems by analyzing different unit rates given in tables, equations, and graphs. Creating Tables from EquationsExamine the table, and identify the unit rate. The unit rate is represented in the equation as the value by which the cups of blue paint are being multiplied.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.