Unit 1, Lesson 20, Grade 6 icon
Unit 1, Lesson 20

Comparison Shopping--Unit Price and Related Measurement Conversions (Continued)

EngageNY 45 min(s)

Students solve problems by analyzing different unit rates given in words, tables, equations, and graphs. Make sure students are able to interpret rates and unit rates given information in tables, graphs, and equations. Take notes from the discussion in the space provided below. Allow students to use calculators and remind them to round any answers dealing with money to the nearest penny.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.