Unit 2, Lesson 8, Grade 6 icon
Unit 2, Lesson 8

How Much for One?

Open Up Resources 40 min(s)Support for English Language Learners

Use double number lines to find equivalent ratios between prices and quantities. Use the word "per" to refer to cost of 1 item or unit of purchase. Understand what "at this rate" means in the context of unit prices. Let's use ratios to describe how much things cost.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.