1, Lesson 2, Unit 1, Grade 7, EngageNY icon
Instructional Activity

Example 1: Pay by the Ounce Frozen Yogurt

Lesson 2. Unit 1. Grade 7 EngageNY

EngageNY10 min(s)

This Instructional Activity is a part of the Lesson 2, Unit 1, Grade 7. The purpose of this example is for students to understand when measures of one quantity are proportional to measures of another quantity. A new self-serve frozen yogurt store opened this summer that sells its yogurt at a price based upon the total weight of the yogurt and its toppings in a dish. Determine if the cost is proportional to the weight.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.