5, Lesson 2, Unit 3, Grade 7, EngageNY icon
Instructional Activity

Example 4: Expressions from Word Problems

Lesson 2. Unit 3. Grade 7 EngageNY

EngageNY4 min(s)

This Instructional Activity is a part of the Lesson 2, Unit 3, Grade 7. Students write expressions described by word problems and rewrite the expressions in standard form. It costs Margo a processing fee of $3 to rent a storage unit, plus $17 per month to keep her belongings in the unit. Her friend Carissa wants to store a box of her belongings in Margo's storage unit and tells her that she will pay her toward the processing fee and for every month that she keeps the box in storage. Write an expression in standard form that represents how much Margo will have to pay for the storage unit if Carissa contributes.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.