3, Lesson 3, Unit 9, Grade 7, OpenUp icon
Instructional Activity

Disposable or Reusable?

Lesson 3. Unit 9. Grade 7 Open Up Resources

Open Up Resources20 min(s)

This Instructional Activity is a part of the Lesson 3, Unit 9, Grade 7. The purpose of this activity is for students to write and solve equations as a strategy to compare the projected costs of using reusable versus disposable plates and forks. First, students examine dot plots representing the average number of customers served per day at a sample of restaurants to make a prediction about how many customers they might serve per day. Then, students see that the cost of buying disposable plates and forks can be modeled with a proportional relationship, while the cost of buying and washing reusable plates and forks can be modeled with an equation in the form px+q=r.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.