. Grade 7, Illustrative icon
Task

Buying Protein Bars and Magazines

Illustrative MathematicsVaries

Tom wants to buy some protein bars and magazines for a trip. He has decided to buy three times as many protein bars as magazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazine costs $2.50. How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.