Unit 9, Lesson 3, Grade 7 icon
Unit 9, Lesson 3

More Costs of Running a Restaurant

Open Up Resources 40 min(s)

In this lesson, students apply expressions and signed numbers to the context of balancing projected income and expenses for a restaurant. Let's explore how much it costs to run a restaurant. The purpose of this activity is for students to choose how they can apply math concepts and strategies to a problem arising in a real-world context: predicting whether a restaurant will make a profit. After students have estimated the monthly cost of their ongoing expenses on their list, poll the class on their total estimated monthly costs.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.