5, Lesson 29, Unit 4, Grade 8, EngageNY icon
Instructional Activity

Example 4

Lesson 29. Unit 4. Grade 8 EngageNY

EngageNY9 min(s)

This Instructional Activity is a part of the Lesson 29, Unit 4, Grade 8. A friend bought 2 boxes of pencils and notebooks for school, and it cost him $11. He went back to the store the same day to buy school supplies for his younger brother. He spent $11.25 on boxes of pencils and notebooks. How much would notebooks cost?

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.