. Grade 8, Illustrative icon
Task

DVD Profits, Variation 1

Illustrative MathematicsVaries

The first two problems ask for the unit cost per DVD for making a million DVDs. Even though each additional DVD comes at a fixed price, the overall cost per DVD changes with the number of DVDs produced because of the startup cost of building the factory.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.