. Grade 8, Illustrative icon
Task

Coffee by the Pound

Illustrative MathematicsVaries

A slight modification to this problem would make this appropriate for the 7th grade level. At the 8th grade level, the solver would be expected to identify the slope of the line with the unit rate. If you divide the cost for three pounds by three, you will get the cost per pound.

You must log inorsign upif you want to:*

*Teacher Advisor is 100% free.